Przyczyny zajadów

Skoro w naszych kącikach ust pojawiają się zajady, to widocznie są jakieś powody. W końcu nic nie bierze się bez przyczyny. W tym przypadku przyczyn może być bardzo wiele. Zajady mogą być zmianą pojawiającą się na skutek obecności anemii, cukrzycy, a nawet zakażenia HIV. Jeżeli więc tworzą się zajady, można podejrzewać u danej osoby którąś z tych poważniejszych dolegliwości.

Zajady powstają też w przypadku problemów z zębami. Wystarczy, że na przykład ktoś będzie zmagał się z próchnicą czy krzywym zgryzem. Wówczas to ślina jest główną przyczyną, ponieważ w dość intensywnych ilościach gromadzona jest w kącikach ust, a co za tym idzie, ta służy rozwojowi bakterii, które prowadzą do takich właśnie skutków.

Każdy organizm powinien być odpowiednio odżywiony. W niektórych brakuje witamin zaliczanych do grupy B, a także żelaza i cynku. To także prowadzi do pojawiania się zajadów. Często wywoływane są również przez drożdżaki, nowotwór oraz alergie.

Jakby tego wszystkiego było mało, do powstania zajadów może przyczynić się dentysta, który wykonuje długotrwałe zabiegi. Mechaniczne urazy danych okolic ust jak najbardziej prowadzą do tego samego. Bolące już rany przekształcają się w jeszcze bardziej dokuczliwe zajady. By ich uniknąć trzeba przede wszystkim dbać o właściwe odżywianie organizmu, gdyż obniżona jego odporność sprawia, iż dokuczają mu różne choroby, a także takie właśnie bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Zdrowy organizm bogaty w witaminy potrafi się bronić.